Torstaitarinat ja -kävelyt 2011

Torstaitarinat syksy 2011

8.12.2011 klo 18.00 Samuli Parosen salissa

Missä sijaitsevat Lemmenmäki ja Puutteenmäki? Kulmala ja Vuorela? Kupparimäki ja Korkeenmäki? – Esko Heiskanen kartta- ja tonttiyksiköstä kertoi tuttujen paikkojen virallisista nimistä.

3.11.2011 klo 18.00 Samuli Parosen sali

Riihimäen tanssiorkesterit valokeilassa

Mukana Eero ”Elmo” Lehtonen, Raimo Turtiainen ja eri vuosikymmenien muusikkoja. syksylle sovittuja tarinoita on jouduttu siirtämään myöhemmäksi, vuoden 2012 puolelle. Bänditarinat saatiin kuitenkin toteutumaan jo tällä syyskaudella. Tarvetta muisteluiden jatkamiseksi ilmeni tässäkin tilaisuudessa niin kuin monesti aikaisemminkin.

Torstaikävelyt 2011

Perinteiset Torstaikävelyt järjestävät yhteistyössä Riihimäki-Seura ry ja Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys ry. Mukaan ovat tervetulleita kaikki kaupunkilaiset. Kävelyt alkavat klo 18, ellei toisin mainita. Ne kestävät 1-1½ tuntia. Torstaikävelyistä ilmoitetaan myös Aamupostin ja Riihimäen Seudun Viikkouutisten Tapahtuma- / Yhdistyspalstoilla.04.08.

11.09. Asematapahtuma

8.9. Viestimuseo, Varuskunta, Takakasarmi, Viestimuseontie rak. 64.

Museon esitteli Jaakko Mäkelä

1.9. Sieniretki  Vahteristoon

Kokoontuminen Teerimäenkadun loppupäässä olevalla parkkipaikalla klo 17. Oppaana Erkki Holttinen.

25.8. Lepakkoretki Käräjäkoskelle

Lähtö luontopolun alkupäästä Metsäkulmatien varrelta klo 21. Oppaana Olli Haukkovaara.

18.8. Riihimäen Metallikaluste Oy/RICA (www.rica.fi), Käpälämäenkatu 10

Rautatieharrastajien verkkosivulla linkki, koska aihe kiinnostanee tekeehän tämä yritys Sm1/2/4-junien ja kaksikerros-IC-vaunujen istuinrungot.

http://vaunut.org/keskustelut/index.php/topic,3449.0.html

11.8. Hautausmaakierros

Kokoontuminen Kappelikirkon luona. Oppaana  rovasti Kalervo Huttunen. Kuvaaja: Kari Luukka

4.8. Lasitehtaan Hyttikortteli 100 vuotta

Kokoontuminen Lasitehtaanaukio  2, vanha tehtaan portti. Esittelijänä Anita Elomaa. Kuvaaja: Kari Luukka

30.6. Perheretki Käpälämäkeen

Kokoontuminen Lasimuseon parkkipaikalla klo 18. Oppaina Tarja Heikkonen ja Tanja Siimessalmi.

26.5. Yölaulajaretki Juppalanlammelle

Kokoontuminen Raviradan parkkipaikalla klo 22.

16.6. Sudenkorentoretki Hatlammillle

Oppaana Jouni Tuohimaa. Kokoontuminen Kiskonmajan  parkkipaikalla Hiihtomajantien päässä klo 18.

9.6. Uhkola

Kokoontuminen Uhkolan kioskilla. Johdattelijana paljasjalkainen uhkolalainen  Jalo Koskela

26.5. Pätkätalosta Upseerikerholle – kaunokirjallinen Riihimäki, pyöräretki

Kokoontuminen Kirjaston puistossa. Reitti edelleen  Lasitehdas – Lopentie – Etukasarmi – Vankila – Takakasarmi. Lopuksi mahdollisuus munkkikahveihin Sotilaskodissa (omakustanteinen). Sirkku Seinä ja Ritva Kuisma

http://www.riihimaki.fi/Riihimaki/Kirjasto/Etusivu-kirjasto/Tyhja/Riihimaki-kaunokirjallisuudessa/

Sirkku Seinä ja Ritva Kuisma Mauno Arjavirran ja Aaro Vakkurin maisemissa

Samuli Parosen kotikulmia Lopentiellä ja Valtakadulla

Anja Vammelvuon Suvannontie

Veijo Meren varuskunnan portti

Arvo Turtiaisen ja Kauko Valta Ylänteen vankilan seutu

Reko Lundanin varuskunta-aluetta

Syys- ja tavikaudella seuramme järjestää Riihimäen kaupunginkirjaston Samuli Parosen salissa Torstaitarinoita erilaisista kotikaupunkiimme liittyvistä aiheista. Torstaitarinat alkoivat klo 18.00 ja päättyivät noin klo 19. Riihimäki-Seura ry:n Torstaitarinat 2011:

14.4. Riihimäen kaupungin kotipihakilpailun historiaa

Vuonna 1935 aloitetusta kotipihakilpailusta, johon kaikki osallistuvat kertoi kaupunginpuutarhuri Tero Westerlund. Kilpailun suorastaan kansallisena sekä kunnallisena tavoitteena oli kannustaa kansalaisia kaunistamaan ympäristöään. Asiasta muistutettiin erityisesti 1952 Helsingin olympialaisten edellä.

17.3. Elämää Arolammilla

Kylästä kahden kaupungin välissä kertoo Arolampi-Seuran puheenjohtaja Jorma Heikkilä. Puheenjohtaja Paula Suoja avaamassa tilaisuutta. Yleisöä oli paikalla 25 henkilöä.

17.2. Peltosaari asuinalueena ennen, nyt ja tulevaisuudessa

Alustajina Liisa Hakkarainen  ja Irma Järvelä (pj.) Peltosaari-Seurasta kertoivat yhteisölisyyden mukana tulleita käytännön aikaansaannoksista peltosaarelaisten viihtyvyyden ja hyvinvoinnin lisäämisessä.

20.1. Sukkulan kotiteollisuusliike

Katri Laurinantti perusti liikkeen vuonna 1928. Sukkulan vaiheista kertoi kolmantena kauppiaana toimiva Raili Kurki. Ilkka Hartikaisen Aamupostissa ilmestyneen artikkelin tästä hyvin mielenkiintoisesta taloushistoriatarinasta voi vielä lukea netin näköislehdestä. (tosin pientä kosvausta vastaan ellei ole näköislehden tilaaja)

Kuvan on ottanut Ilkka Hartikainen ja se liittyy hänen juttuunsa Aamupostissa 21.1. 2011.

1. Syksyn torstaitarinat

2.12. Olli Puputti ”Elämää Puputin kulmassa”

4.11. Anita Elomaa ”Elämää lasitehtaalla”

Lasitehtaalaisten oma maailma unohtumattomine persoonineen. Koulut, saunat, pakarit, poikamiesten ruokala pätkätalo ja soittolava… Niin Anitalla kuin yleisölläkin muistoja olisi varmaan riittänyt vielä vaikka kuinka paljon.

30.9. Pirkko Koivisto ”Osuusliike Ahjossa taottiin monta rautaa”

Minkälainen olikaan kauppalan keskusta välirauhan aikana, kun uusi osuuskauppa valmistui. Osuusliike Ahjon kaupanhoitajan perheen lasten elämää uuden hienon kauppatalon kodissa, pihapiirissä sekä ympäristössä. Tervetuloa ideoimaan mukavia tarinoiden aiheita ja niiden kertojia. Myös ensi kesän torstaikävelyiden kohteista kuulemme mielellämme ehdotuksia.

30.9: Pirkko Koivisto ”Osuusliike Ahjossa taottiin monta rautaa”.

Minkälainen olikaan kauppalan keskusta välirauhan aikana, kun uusi osuuskauppa valmistui.

Osuusliike Ahjon kaupanhoitajan perheen lasten elämää uuden hienon kauppatalon kodissa,

pihapiirissä sekä ympäristössä.

Tervetuloa ideoimaan mukavia tarinoiden aiheita ja niiden kertojia.

Myös ensi kesän torstaikävelyiden kohteista kuulemme mielellämme ehdotuksia.

Torstaikävelyt  Riihimäellä kesällä 2010 olivat:

Perinteiset Torstaikävelyt järjestävät yhteistyössä Riihimäki-Seura ry ja Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys ry. Mukaan ovat tervetulleita kaikki kaupunkilaiset. Kävelyt alkavat klo 18, ellei toisin mainita. Ne kestävät 1-1½ tuntia.

27.05. Patastenmäki tutuksi. Tutustumme Patastenmäen historiaan  1900-luvun alkupuolelta nykypäiviin. Lähtöpaikka on vanhan tasoristeyksen kohta Patastenmäen sillan eteläpuolella  ja radan itäpuolella. Oppaana Pekka Kirjokangas.

03.06. Yölaulajaretki Peltosaaren kosteikkopuistoon. Kokoontuminen klo  22 Jäähallin ja Työväentalomuseon välisellä kentällä. Oppaana Markku  Hyvärinen Kanta-Hämeen Lintutieteellisestä yhdistyksestä.

10.06. Linnunlaulusta linja-autoasemalle: riihimäkeläisiä rakennussuojelukiistoja 1970-luvulta nykypäivään. Vetäjänä FT, dos. Timo Salminen. Lähtö Pohjoisen Rautatienkadun ja Käräjäkadun kulmauksessa olevalta pysäköintipaikalta.

17.06. Joutsen Finland OY Yritysvierailulla esittelijänä toimitusjohtaja Eero Kotkasaari. Kokoontuminen tehtaan edessä (Petsamonkatu 83).

Kesätauko

05.08. Sudenkorentoretki Hatlamminsuolle. Kokoontuminen Hiihtomajantien päässä. Oppaana Jouni Tuohenmaa.

12.08. Hautausmaakierros, kokoontuminen Kappelikirkon luona. Oppaana kirkkoherra Kalervo Huttunen.

19.08. Herajoen 40 vuotta – maalaiskylästä lähiöksi Toimittaja Urpu-Kaarina Yli-Laurila kertoo Herajoestaan. Kokoontuminen koulun parkkipaikalla. Maksullinen kahvitusmahdollisuus Herajoen koululla, jossa rehtori Leena Heimonen kertoo lyhyesti tämän päivän koulusta.

26.08. Lepakkoretki Arolammin maisemiin. Kokoontuminen klo 21 Pirttiläntie 120 kuivurin edustalle. Oppaana lepakkoasiantuntija Olli Haukkovaara.

02.09. Kääpäretki Kalmun metsiin. Tunnistetaan kääpiä ja pohditaan mitä ne kertovat metsiemme monimuotoisuudesta Luonto-Liiton metsävastaava Mari Niemen johdolla. Kokoontuminen Kalliolantiellä n.0,8km kohdalla. Pysäköintipaikka myös n. 0,6km kohdalla.

09.09. Riihimäen kasarmialueen arkkitehtuuri ja alueella olevat muistomerkit Oppaana kulttuuri- ja vapaa-aikajohtaja Jari Lehtoväre. Kokoontuminen pyöräretkelle Etukasarmin portille.