• Link to Facebook
Riihimäkiseura
  • Etusivu
  • Yhdistys
  • Kotiseutu
  • Kannanottoja ja hankkeita
  • Linkkejä
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Search
  • Menu Menu
  • Lasinpuhaltajapatsas kesällä

Toimintasuunnitelma 2026

Toimintasuunnitelma 1.1. – 31.12.2026

Vuonna 1935 perustettu Riihimäki-Seura ry on kotiseutuyhdistys, jonka kotipaikka ja toimialue on Riihimäen kaupunki. Riihimäki-Seura on yksi Suomen Kotiseutuliiton perustajaseuroista. Seuran tarkoituksena on edistää Riihimäen kaupungin henkistä elämää, kehittää kaupunkiympäristöä sekä herättää kotiseutuharrastusta.

Riihimäki-Seuran toiminta suuntautuu seuraaviin asioihin: Kotiseututyötä sydämellä!

  • kotiseututyön merkityksen tunnetuksi tekeminen ja sen vaaliminen
  • Riihimäen kulttuurielämään osallistuminen erilaisissa yhteistyöhankkeissa
  • kunnallispolitiikan seuraaminen: kuntalaisaloitteiden ja muiden esitysten tekeminen seuralle tärkeistä asioista

YHDISTYKSEN KOKOUKSET JA JÄSENISTÖ

Kokoukset
Seuran varsinaiset kokoukset ovat kevätkokous ja syyskokous. Kevätkokous pidetään ennen maaliskuun loppua ja syyskokous loka-joulukuun aikana. 
Seuran hallituksena toimii syyskokouksen valitsema johtokunta, johon kuuluu kalenterivuodeksi kerrallaan valittu puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja sekä kahdeksan (8) jäsentä.  Johtokunnan jäsenet valitaan kahdeksi vuodeksi, ja puolet heistä on vuosittain erovuorossa.

Jäsenistö
Seuran jäseniä ovat varsinaiset jäsenet, kannattajajäsenet ja kunniajäsenet. Varsinaisia jäseniä voivat olla 15 vuotta täyttäneet henkilöt ja kannattajajäseniä oikeuskelpoiset yhteisöt. Varsinaiset jäsenet ja kannattajajäsenet hyväksyy johtokunta. Jäsenten aktiivisuutta toiminnan järjestämisessä tuetaan.

TALOUS
Vuonna 2026 teetätetään kaksi uutta korttia myyntiin. Suunnitellaan myös uusia myyntiartikkeleita.

TOIMINTA

Kävelyt, tarinat ja retket
Vuonna 2026 Euroopan kulttuuriympäristöpäiviä vietetään teemalla Vaalimisen arvoiset.
Tämä teema keskittyy kulttuuriympäristön eri kohteiden suojeluun ja säilyttämiseen. Teema huomioidaan opastettujen kävelyiden ja kiertoajelun kohteissa, samoin kuin toimimalla esiin nousevien teeman kohteiden puolesta. Kevät- ja syyskokouksen yhteydessä järjestetään aiheeseen sopiva luento.

Opastettuja kävelyjä järjestetään 3-4. Riksu.netin kautta voi tehdä kävelyjä myös omatoimisesti.
Tiedottamisen osalta kävelyohjelman yhteistyökumppanina on mm. Riihimäen seudun Luonnonsuojeluyhdistys sekä Naisten Pankin Riihimäen osasto. Yksi kävelyistä suunnataan teollisuuskohteeseen kaupungissa.
Perinteinen opastettu hautausmaakävely on myös osa kävelyohjelmaa.

Pyöräretki suunnataan paikkakunnan kauniiseen luontokohteeseen, myös opastettua kaupunkikiertoajelua on toivottu.
Yksi retkistä suunnataan mahdollisesti kaupungin ulkopuolelle kulttuurikohteeseen.

YHTEISTYÖ ERI TOIMIJOIDEN KANSSA

Yhteistyötä jatketaan mm. kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikakeskuksen, teatterin, museokeskus Riemun ja kirjaston kanssa. Projektikohtaisiin työryhmiin kootaan kulloisestakin projektista kiinnostuneita jäseniä.
Tehdään yhteistyötä myös muiden riihimäkeläisten yhdistysten sekä mahdollisuuksien mukaan naapurikuntien kotiseutuyhdistysten kanssa.
Vuoden teollisuuskäyntikohteena järjestetään (mahdollisesti Hyvinkää-seuran kanssa) tutustuminen Monnissa, kuntien rajalla valmistuneeseen Keskon uuteen logistiikkakeskukseen.

MUU TOIMINTA

Riihimäki-Seura on mukana perinteiden mukaisesti toukokuussa ”Museoiden yö” – tapahtumassa, syyskuussa Riihimäki-viikolla Rakas Riksu-tapahtumassa sekä joulukuussa mahdollisesti joulutapahtumassa.

Riihimäki-Seura on perinteisesti mukana myös Kaupungin kotipihatoimikunnassa.
Uusi kiertopalkinto on K. Alakosken suunnittelema ja tekemä Jokihelmisimpukka – maljakko.
Palkinto jaetaan joka toinen vuosi, seuraavan kerran vuonna 2026.

Riihimäki-Seura on tallentanut vanhat julkaisunsa digitaaliseen muotoon.   Kulttuuripolku on digitalisoitu Juho Haaviston toimesta. (Riksu.net) Näihin hankkeisiin on saatu tukea kaupungin suojeluskuntarahastolta. Viime vuosina tuki on haettu seuran kotisivun ylläpitokustannuksiin sekä tilaisuuksien maksulliseen lehtimainontaan yhdistyspalstalla. Tätä jatketaan.

Kirjaston remontin yhteydessä Riihimäen kauppalan pienoismalli siirrettiin Galleria Tärinään Matkakeskukseen ja aktiivisen työn tuloksena se palautetaan kirjaston aulaan. Yhteistyössä kaupungin kulttuuritoimen kanssa  pienoismallille mietitään uudistuksia esim. opastus digitaaliseksi, samoin valaistusta mahdollisesti yhteistyössä Riihimäen robotiikkakampuksen kanssa.

Seuran edustaja pyrkii osallistumaan Suomen Kotiseutuliiton kotiseutupäiville ja niiden yhteydessä pidettävään vuosikokoukseen. Seuraavat valtakunnalliset kotiseutupäivät järjestetään Torniossa 28.-30.10. 2026.

TIEDOTTAMINEN

Ulkoinen tiedottaminen
Kotisivut, joiden kautta saa tietoa seuran toiminnasta, tapahtumista sekä kotiseudun historiasta ja nykyisyydestä.  (www.riihimakiseura.fi). Kotisivulla voi tutustua myös omatoimisesti esim. Riihimäen taideteoksiin ja muistomerkkeihin. Facebook on kanava ajankohtaisille tapahtumille ja muistamisille.
Pyritään huomioimaan tiedottamisessa ja toiminnassa kaikenikäiset ihmiset ja myös liikuntarajoitteiset.
Aamuposti: syys- ja kevätkokoukset; retket ja tapahtumat yhdistyspalstalla. Kannanotot lähetetään lehdistölle
Retket ja tapahtumat: Riihimäen kaupungin sähköinen tapahtumakalenteri ja sähköiset ilmoitustaulut
Aamupostin Kesätapahtumat -liite: Kävelyiden ajankohdat ja teemat

Sisäinen tiedottaminen
Jäsenkirje toimitetaan sähköisesti, kuten muukin tiedotus. Sähköisiä jäsentiedotteita n. 6 kertaa vuodessa.
Kerrotaan myös seuran jäsenten järjestämistä kotiseutuun liittyvistä tapahtumista; Kotiseututyötä sydämellä!

  • Historiaa
    • 80-vuotisjuhlat
    • Riihimäki Seuran Kotiseutujuhla ”75 vuotta kotiseututyötä Riihimäellä”
  • Julkaisut
    • Kirjat
    • Korjauksia julkaisuun 11
    • Kortit
  • Jäsenyys
  • Säännöt
  • Johtokunta 2026
  • Toimintasuunnitelma 2026
  • Toimintakertomukset
    • Toimintakertomus 2024
    • Toimintakertomus 2023
    • Toimintakertomus 2022

Yhteystiedot

info@riihimakiseura.fi
puheenjohtaja@riihimakiseura.fi

Osallistu keskusteluun

Voit osallistua keskusteluun ja jakaa kuvia ja videoita Riihimäki-Seuran Facebook-ryhmässä

www.riihimakiseura.fi

Ylläpito/kirjaudu
Sivuston suunnittelu ja toteutus: TammiViestintä
Sivuston ylläpito: Riihimäki-Seura ry

Scroll to top Scroll to top Scroll to top
Käytämme evästeitä
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}